пʼятницю, 28 листопада 2014 р.

Розробки уроків та заходів з правової тематики

Правовий брейн-ринг серед учнів 9-А та 9-Б класів
Мета:
Виявити та узагальнити знання з правознавства, здобуті учнями протягом навчального року; розвивати навички швидкої реакції, взаємодопомоги та колективних дій; виховувати повагу до юридичних норм.
Завдання:
Провести змагання між командами в рамках турніру з правового виховання; виявити лідерські якості серед учасників команд; закріпити знання з курсу правознавства за 9 клас.
Обладнання: емблеми кожної з команд; 2 столи для гри; секундомер; мікрофон; проектор.
Хід заходу
Вступне слово вчителя (ведучого заходу): Доброго ранку, шановні учасники змагань та гості цієї зали. Сьогодні ми з вами будемо приймати участь та спостерігати за змаганням між чотирма командами, які визначилися заздалегідь та складаються з учнів 9 класів нашої школи. Перед тим, як провести жеребкування півфіналів правового турніру, надаю слово кожній команді, яка має представити свою назву, девіз та емблему, які вони приготували. (Кожна команда почергово представляється)
Жеребкування (за допомогою кульок, в середину яких вкладені аркуші з порядковим номером кожної з команд, визначається, яка команда якій буде протидіяти в півфіналах)
Вчитель:  Що ж, ми познайомилися з командами та визначились, яка з них буде протидіяти якій у півфіналах; дві найбільш достойні з команд у фіналі поведуть боротьбу за головний трофей змагання. Яким він буде – поки що сюрприз. Але найголовніше для кожної з команд навіть не перемогти, а продемонструвати свої знання, колективну гру та бійцівський дух. За правилами брейн-рингу відповідає на питання та команда, капітан якої першим здійняв руку; в разі неправильної відповіді – право відповідати переходить до суперників. В разі неправильної відповіді обох команд, в наступному раунді буде розігруватись 2 очки. Гра триває до того, поки одна з команд не набере 3 очки, або не здобуде перемогу з більшою кількістю очок. Що ж, починаємо гру.
Запитання до брейн-рингу (вчитель – ведучий встановлює по ходу гри ту послідовність питань для команд, яку вважає за потрібне)
    1.     Назвіть форми правління, устрою та політичного режиму США?
    2.     Вкажіть, на чому грунтується звичаєве право?
    3.     Вкажіть основне джерело права української держави?
   4.  Назвіть перший писаний звіт законів в Київській Русі, і за часів якого князя його прийнято?
 5. Які економічні причини спричинили необхідність державно-правової регламентації суспільних відносин?
    6      Які рабовласницькі держави існували на українській території?
    7.     В чому особливість магдебурзького права?
    8.     Автор першої писаної Конституції в Європі?
   9. Яка організація в Україні прийняла чотири універсали, які регламентували життя українських земель у 1917-1918 рр.?
   10.    Яка визначна подія з точки зору права відбулась 1 грудня 1991 року в Україні?
   11.    З чим повязана діяльність Михайла Сироти протягом 1995-1996 рр?
   12.     Назвіть складові автономії в рамках держави?
   13.     З якої мови походять слова: «демократія», «охлократія», «олігархія»?
   14.      Розтлумачте сутність пропорційної виборчої системи?
   15.       Назвіть органи законодавчої, виконавчої та судової влади в Україні?
   16.       Які види адміністративного примусу існують?
   17.        Назвіть відомі вам органи юстиції?
   18.        Які права на працю мають неповнолітні?

(У перервах між іграми 3 учні почергово демонструють презентації на теми: «Становлення правової системи в незалежній Україні»; «Історія виникнення права»; «Право та мораль: співіснування в суспільстві»)

( По завершенні фіналу турніру вчитель-ведучий разом з помічниками проводить нагородження переможців та учасників гри солодкими призами)

Заключне слово


-         Ми дійсно сьогодні побачили, що навчальний рік для учнів 9 класів не пройшов даремно. Ви продемонстрували знання та навички, які ми ще будемо закріплювати в 10 класі. Дякую всім за участь у грі.

Позакласний захід з правового виховання на тему «Маю право»
(6-11 класи)

Мета:
познайомити учнів з Конвенцією про права дитини та історією її створення; на прикладі літературних творів показати права дітей, обговорити поведінку та вчинки персонажів; формувати в учнів уяву про необхідність дотримання прав і обов’язків в житті кожного; виховувати правову самосвідомість учнів.
Обладнання: комп’ютерні заставки для проведення конкурсів – символічні зображення прав та обов’язків, жетони, ємності для жетонів, кольорові краватки для членів команд, костюми для учасників театралізації.

Хід проведення

Вступне слово вчителя
Вчитель: Всі ви знаєте, що люди з’явились на нашій планеті дуже давно. Тоді ж в них і виникли головні запитання: що вони можуть робити і що ні, що вони зобов’язані робити і що не зобов’язані? З часом люди вирішили шукати відповіді на ці питання шляхом перемовин. В результаті з’явилася книга: «Загальна декларація прав людини», в якій записано, що люди мають робити, аби жити у мирі та злагоді. Але цю книгу дорослі написали для себе. Одного разу, в 1989 році дорослі приймають Конвенцію про права дитини. Цією конвенцією визнається той факт, що в усіх країнах світу є діти, що живуть виключно у важких умовах, і що ці діти потребують особливої уваги. Тож діти мають такі самі права, як і дорослі: право на життя, ім’я, отримання громадянства тощо. Аби стати повноправним представником суспільства необхідно знати свої права.
 (Запитання вчителя до залу):
-         Діти, назвіть, будь ласка, деякі визначальні особливості прав людини? (Відповіді дітей)

Вчитель: Дякую, тепер пропоную разом з вами дізнатися про права дитини на прикладі літературних творів.
Учень 10 класу: Я хочу, щоб молодші школярі розв’язали невеличке завдання з правової точки зору. Ось воно: «Папа Карло придбав «Абетку» і відправив сина до школи. А він замість цього продав цю абетку та пішов до театру. Чи правильно він вчинив?» (Учні мають дійти висновку, що діти мають право на безкоштовну освіту і повинні навчатися, аби стати грамотними повноправними членами суспільства)
Учениця 9 класу: Таке запитання до молодших школярів. Всі ви знаєте твір про доктора Айболіта, який допомагав усім тваринам вилікуватись. В чому значення його діяльності з правової точки зору? (Учні мають дійти висновку, що всі діти мають право на медичний догляд, а лікарі ні в якому разі не повинні порушувати клятву Гіппократа)
Учень 11 класу: Послухайте, будь ласка, уривок з твору Ганса Хрістіана Андерсена і розкрийте його зміст з правової точки зору. «Тільки бідне каченя, яке вилупилось пізніше за інших і було на інших не схожим, чіпляли майже всі. Його клювали, штовхали і ображали не лише качки, а й навіть кури.» (Учні мають дійти висновку, що кожна дитина має право на збереження власної індивідуальності)
Вчитель: Тож шляхом вирішення цих невеличких завдань ми і дізнаємось про основні ідеї Конвенції. Крім цих, що ми обговорили, в ній йдеться про право на власну думку та на вільне мислення. Також є стаття, яка забороняє усі форми фізичного та психологічного насильства, грубого поводження. Але в цьому документі ідеться також і про обов’язки. Ваш головний обов’язок, шановні діти – навчатися, щоб отримати освіту та стати гарними спеціалістами в своїй сфері. На жаль, права дітей часто дуже сильно порушуються. Іноді діти бачать на собі жорстоке поводження з боку дорослих, але держава стає на захист дітей в рамках закону. Як все це відбувається, учні 10, 9 та 6 класів продемонструють на прикладі народної казки «Гуси-лебеді».

Суд над порушниками «Гусями…»

Дійові особи:
Баба Яга – відповідальниця; сестриця Альонушка – свідок; Яблунька – свідок; Молочна річка – свідок; гусі – порушники; присяжні; суддя; адвокат Баби Яги; прокурор; батьки.
Суддя: Заслуховується справа про викрадення Бабою Ягою маленького хлопчика. Викрадення здійснили за її наказом гуси-лебеді. Спочатку заслухаємо свідків.
Сестриця Альонушка: Я також відчуваю себе винною. Батьки мені наказували, щоб я приглядала за братом та очей з нього не спускала. А я пішла гратися до подружок та й про все забула, бо була впевнена, що з Іванушкою нічого не сталося, бо в нашому селі живуть хороші та добрі люди.
Батьки: Ми чули, що гусі-лебеді дітей, що без догляду, викрадають, але сподівались на нашу Альонушку. Ми й уявити не могли, що Баба Яга насмілиться на цей злочин.
Яблунька: І я також бачила, що гуси-лебеді викрадали дітей.
Суддя: А чому ж ви тоді не сказали Альонушці, в який бік понесли гуси її брата?
Яблунька: Я просто не захотіла показувати шлях цій невихованій дівчині. Ось коли вона віднеслась до мене більш ввічливо, то я разом з братом сховала її від гусей-лебедей.
Молочна річка: Мої молочні хвилі сягають самої хатинки, де живе Баба Яга, і я знала, що поки туди не добіжить Альонушка, її брату нічого не загрожує. Я знала, що вона сама знайде шлях до Баби Яги.
Суддя: І все ж таки цим свідкам я хотів би зробити зауваження: коли мова йде про злочин, особливо по відношенню до маленьких дітей, потрібно не чекати, а самім поспішати на допомогу.
1 гусь: От нас звинувачують, що ми здійснили страшний злочин: забрали чужу дитину.
2 гусь: Але ж ми – підневільні. До того ж, нічого поганого Іванушці ми не зробили, навпаки, весь шлях розповідали йому казки, доглядали, щоб йому було зручно летіти.
3 гусь: До того ж, ми не дозволили Бабі Язі з’їсти Іванушку.
Суддя: Але ж свідки твердять, що ви й раніше дітей викрадали.
Гуси-лебеді: Так це не ми, це попередні гуси, а нас тільки найняли. Нас необхідність покликала піти на службу до Баби Яги. Харчів у лісі для нас не стало – екологічна ситуація стала неблагонадійною.
Баба Яга: Я людина стара, немічна. Гуманітарної допомоги не маю. Де мені, старій карзі, знати, що я порушую закон. Я ж народилась в темному лісі і все життя прожила серед хижаків – звірів та пташок, а в них свої закони та звичаї. І не треба якимось там маленьким школярам навчати мене уму-розуму. Старість треба поважати.
Адвокат: Баба Яга – законослухняна лісова жителька. Один з законів лісу: хто встиг, той і з’їв. Можливо, по загальнолюдським законам Баба Яга поводить себе жорстоко. Але, можливо, вона просто хотіла налякати безвідповідальних батьків, які залишили двох маленьких дітей без нагляду? До того ж, з Іванушкою нічого страшного не сталося, а тому і складу злочину немає.
1 присяжний:  Я вважаю, що виправдати Бабу Ягу повністю не можна, бо вона змусила похвилюватись Альонушку. А що б сталося з її батьками, якби до їх приїзду вона не знайшла брата?
2 присяжний: Не можу повністю погодитися з адвокатом. Незнання законів не звільняє людину від відповідальності, в тому числі і Бабу Ягу.
3 присяжний: Я пропоную покарати не лише Бабу Ягу, але й гусей-лебедей, які їй допомагали. Не можна займатися злочинними справами тільки заради харчів.
Прокурор: Баба Яга, на щастя, не встигла довершити свій задум. Тому й нам не варто позбавляти її життя, давати найвищий вирок. Давайте спробуємо її перевиховати – знайдемо для неї добру справу, аби вона могла себе проявити якнайкраще. (Діти 6 класу за допомогою старшокласників пропонують варіанти добрих справ для Баби Яги)
Заключна частина
  Вчитель: Сьогодні ми в ігровій формі познайомились з таким важливим документом, як Конвенція про права дитини, який має величезне значення в світі. Хочу зазначити, що якби дорослі пам’ятали, що вони самі колись буди дітьми, то зробили б значно більше з приводу здійснення прав дитини. А зараз нам хотілося б перевірити, як учні засвоїли дані з Конвенції про права дітей. Для цього учні 6 класу достроково були розподілені на 3 команди. Команди, прошу зайняти місця на сцені.
1 тур
Учень 10 класу: На екрані розташовані графічні малюнки, в яких зашифровано положення Конвенції про права дитини. Команди на швидкість мають розтлумачити їх зміст. Право на відповідь отримує та команда, капітан якої першим піднімає руку. В разі неправильної відповіді можливість відповідати переходить до іншої команди. Кожна правильна відповідь – жетончик у скарбничку команди.
2 тур
Учень 9 класу: Кожна команда отримує ряд питань, на які має відповісти за 30 секунд. Чим більше правильних відповідей, тим більше жетончиків у скарбничці команди.
Запитання:
     1.     Основний закон держави?
     2.     До якого віку людина вважається дитиною?
     3.     Орган, який вирішує суперечки між громадянами?
     4.     Документ, яки підтверджує особу людини, і в якому віці його отримують?
     5.     Людина, що надає юридичну допомогу громадянам?
     6.     Вкажіть національні символи України?
     7.     Найголовніша посада в українській державі?
     8.     Відділ міліції, який слідкує за порядком на дорогах?
     9.     Людина в мантії, але не Гаррі Поттер?
    10.    Богиня правосуддя у стародавніх греків?
    11.    Яку назву має парламент української держави?
    12.     Кольори прапору нашої країни?
    13.     Де ставлять на облік малолітніх злочинців?
    14.      В якому році наша держава стала незалежною?
    15.      Яке слово можна прочитати, дивлячись на тризуб?
    16.      Збори з громадян в казну держави?
    17.      Яку власність має окрема особа?
    18.      Людина, яка займається заробітком грошей приватним чином?
    19.      Куди йдуть юнаки, які досягли вісімнадцятиліття?
    20.      Вкажіть авторів музики та слів гімну України?


По завершенні в залежності від кількості відповідей в скарбничку команди надходять жетони. Члени журі (представники 9-10 класів) їх перераховують і оголошують підсумки гри.

Заключне слово вчителя.
Декламується вірш В. Симоненка «Ти знаєш, що ти людина?» під музичний супровід.

Моє портфоліо

 КАЛЮЖНИЙ 
ОЛЕГ ВАСИЛЬОВИЧ

                                                    Дата народження: 23.02.1980 р.
  Освіта: повна вища, Дніпропетровський   національний університет, 2001 рік.
 Спеціальність: історик, викладач історії   та суспільствознавства.
 Педагогічний стаж: 14 років
 Кваліфікаційна категорія: І


Педагогічне кредо: "Тільки шляхом правильної організації роботи учнів можна досягти позитивних результатів педагогічної діяльності"

Професійні відзнаки:

1. Грамота управління освіти і науки  
    облдержадміністрації 
    (наказ № 40-к від 09.06.2006 р.);
2. Грамота головного управління освіти і науки     облдержадміністрації 
     (наказ № 235-к від 27.09.2012 р.);
3. Грамота відділу освіти Жовтневої районної у     м.Дніпропетровську ради
                (наказ № 100-0/2 від 01.10.2014 р.)


ТЕМА, ЗА ЯКОЮ УЗАГАЛЬНЕНО ДОСВІД:

"Розвиток компетентної особистості через сприйняття, усвідомлення та осмислення загальнолюдських та моральних цінностей"











                                                  Концептуальні ідеї

1. Формування в учнів усвідомлення тісного зв`язку між правовими знаннями та суспільними відносинами, розуміння системи загальнолюдських принципів і цінностей.

2. Формування в учнів усвідомлення значущості прав людини, поваги до людської гідності, розуміння зв`язку між правами та обов`язками людини.


3. Формування в учнів усвідомлення цінності власної особистості та особистості інших людей.